Művészek varázsolták újjá a belváros tűzfalait

A bulinegyedben sétálva lépten-nyomon magas tűzfalakat díszítő, az eklektikus utcaképhez nagyban hozzájáruló festményekbe botlanak a járókelők. A legtöbb ilyen tűzfalfestményért a Neopaint csapata felelős. A művészeti csoport a VII. kerületi önkormányzattal is együttműködésben állt a Tűzfalrehab program kapcsán. Az ő munkásságukat nemrégiben a Funzine magazin mutatta be részletesen.

A csapat vezetője, Jankovits Barnabás a funzine.hu megkeresésére elmondta, hogy 2005 óta foglalkoznak szabadtéri falfestéssel, a csapat tagjai mind a graffiti világából érkeztek. Miután egyre többen megkeresték őket, hogy készítsenek számukra falfestményeket, arra döntöttek, hogy létrehoznak egy céget, így a megrendelők könnyebben fel tudják venni a kapcsolatot a művészekkel. Barnabás már a bemutatkozás során kihangsúlyozta, hogy a céljuk a kezdetektől az volt, hogy a kül- és beltéri falfestés mellett tűzfalakat is új köntösbe bújtassanak képeik által.

Fotó: Funzine/Németh Kriszti


A graffiti, vagyis a kültéri falfestészet egy eléggé egyedi művészeti kategória, nem elég hozzá, hogy valaki tud festeni, bonyolult technikai kivitelezés és teherbírás is kell hozzá. Ha ezek megvannak, a legnagyobb kihívás a minél összetettebb képek készítése, minél nagyobb falfelületekre – magyarázta a Neopaints vezetője. Az első ilyen munkájukat 2011-ben kivitelezték.


Elhangzott, hogy a VII. kerületi önkormányzattal is együttműködtek a Tűzfalrehab program kapcsán. A projekt 2014 év végéig tartott, ez idő alatt 15-16 falfestmény készült el, amelyek zöme a közterekről is látható, de akad néhány, amelyek csak iskolák és óvodák udvarán látható.
Jankovits Barnabás megjegyezte, hogy az együttműködés három évében olyan témákat választottak, amelyek a múltat idézik. Munkájuk során figyelembe vették azt is, hogy főként műemlékvédelmi területekre alkottak, így kerülték a harsány színeket és az absztrakt formákat is.

Fotó: Funzine/Németh Kriszti


Barnabás a munkáik közül kiemelte a Rumbach Sebestyén utcán található 6:3-as falat, amely mintegy 1000 négyzetméter, a festése pedig 20 napon át tartott. A sablonokat a festés előtt mintegy két héten át készítették elő, az engedélyeztetés pedig egy évig tartott.
Természetesen ezek a művek nem örökéletűek – hívta fel a figyelmet a művészeti csoport vezetője. A természeti hatások és a belvárosi házak adottságai miatt a festmények folyamatosan kopnak, azonban napjainkban már kaphatók olyan festékek, amelyek lassíthatják ezeket a folyamatokat.


A csoport munkáival nemcsak idehaza, hanem külföldön is hírnevet szerzett magának. Jelenleg egy jövő évi évforduló festményén dolgoznak, hamarosan pedig munkához látnak egy háromemeletes Soroksári úti irodaházon is, illetve folyamatosan egyezkednek vidéki önkormányzatokkal is különböző falfestmények ügyében.


A Neopaint belvárosi tűzfalfestéseinek pontos címei:
Varrónő: Akácfa u. 41.
Zöldséges: Klauzál u. 48
Canga: Akácfa u. 9/b
Lengyel-magyar barátságfa: Klauzál u. 26.
Az évszázad mérkőzése – 6:3: Rumbach Sebestyén u. 10
Sissy: Rumbach Sebestyén u. 10.
Tájkép: Király u. 23.
Krúdy: Király 11. (Gozsdu-udvar bejárat)
Kislány: Gozsdu-udvar (Dob utca felöli oldal)
Rubik-kocka: Rumbach Sebestyén u. 7.

Forrás: funzine.hu

Related posts