33 éve valami örökre megváltozott – Csernobil igaz története a képernyőn

Megráz, felzaklat, dühít és egyben gondolkodásra késztet. Röviden, pár szóval így lehetne jellemezni a HBO új, saját gyártású minisorozatát, amely az egykori Szovjetunió és a világ eddigi legnagyobb atomerőmű katasztrófájának történetét dolgozza fel.

Idehaza és világszerte május 7-étől érhető el a Csernobil című sorozat első része a nézők számára. A napokban pedig a második rész is felkerült a HBO GO oldalára.

Az első rész szinte minden másodpercéből árad a drámaiság. A lecsupaszított, cseppet sem hollywoodias szerepjáték és cselekmény – amely a hosszú éveken keresztül zárolt akták felnyitását követően tiszta tényeken alapul –, a szocreál díszletek és a leginkább sötétben játszódó jelenetek mind-mind magukkal ragadják a nézőt, és mintegy 57 percen nem is eresztik.

Az 1986. április 26-án hajnalban történteket eddig még nem nagyon dolgozta fel semmilyen filmalkotás. A pár éve bemutatott Ideglelés Csernobilban című horrorfilm is idővel a feledés homályába merült, azonban azt már biztos állíthatom a miniszéria első részének megtekintése után, hogy ezt a sorozatot még jó darabig emlegetni fogjuk.

A készítők nem kis feladatra vállalkoztak: a öt részben végig arra törekszenek, hogy hitelesen, beszámolókat és feljegyzéseket felhasználva napról napra bemutassák a katasztrófa bekövetkezte utáni eseményeket, amelyeknek hatása máig érezhető. Az első rész egyik mellbevágó jelenetében azt a hívást is meghallgathatjuk, amely azon a végzetes hajnalon befutott a tűzoltókhoz, akikkel az atomerőműben dolgozók csak annyit közöltek, hogy a 4-es blokk tetején tűz ütött ki.

Az bizony ma már történelem, hogy a robbanást követően a szovjet vezetés nem rendelt el rögtön evakuálást a környékén, a történteket elhallgatta, a sugárzás mértékét és az abban rejlő veszélyeket pedig elbagatellizálta.

Az atomerőműhöz úgy vezényeltek ki mentőalakulatokat és szakembereket, hogy azokat kezdetben a szükséges védőfelszereléssel sem látták el. Ezeknek az embereknek a sorsa valamennyiünk számára ismertek, a történelemkönyvek lapjain találkozhattunk velük. Azonban személyesen már nem mondhatják el mit éltek át, mivel nem sokkal a robbanást követően sugárfertőzés következtében elhunytak.

A sorozat igazi hősei a tűzoltók és az egészségügyi dolgozók mellett azok a tudósok, akik szembeszegültek a pártvezetéssel, és ha még megkésve is, de menteni próbálták a menthetőt.

A szakértők véleménye szerint a csernobili katasztrófa hozta igazán felszínre a szocialista rendszer gyöngeségeit: a bürokrácia és a protokoll értelmetlenségét, és nem utolsósorban azt a cselekvésképtelenséget, amely be ki tudja mennyien haltak bele.

Mihail Gorbacsov évekkel később úgy vélekedett, hogy az atomerőműnél történtek nagyban hozzájárultak a rendszer összeomlásához. Azonban hiába telt el a „baleset” óta több mint harminc év, még mindig számos kérdés megválaszolatlan, és rejtély még ma is, hogy valaha összeáll-e a kirakós.

Kép forrása: YouTube.com

Related posts